Egyéb, Gyakori kérdések, Hővisszanyerős szellőztetés

Mi a csuda a hővisszanyerős szellőztetés?

Mit csinál?
A hővisszanyerős szellőztető rendszer az elhasznált levegőt a konyhából és a fürdőszobából, valamint a WC-ből és mosókonyhából szívja el a párát és szagokat, a nappaliba és a hálószobákba pedig befújja a friss és szűrt levegőt. A légmozgás kíméletes és nagyon természetes, hang nélkül történik. Nem kíséri semmilyen kellemetlen érzés vagy huzatérzet sem.

Alnor

Mire jó?
A hőcserélőben a légáramlatok között energiacsere történik: télen elhasznált, de meleg levegő hasznosítása, nyáron benti hűvös levegő „felhasználásával” a kinti meleg levegő hűtése. Ezáltal a levegő komfortossá válik, télen melegebb, mint a külső hőmérséklet, nyáron pedig hűvösebb. Ez nagyon magas szintű komfortérzetet biztosít a lakásban - ami gravitációs, vagy hővisszanyerő nélküli szellőztetéssel nem érhető el.
Fontos tudni, hogy a friss levegő és az elhasznált levegő sosem találkozik egymással, csakis a hőcsere valósul meg (entalpiás betét esetén a pára is hasznosul).

Miből áll a szellőztetőgép?
Hővisszanyerős betét, avagy a rekuperátor - a rendszer szíve.
A szellőztető rendszer középpontjában egy hővisszanyerős egység áll, amely többek között elektronikával, nagy hatásfokú hőcserélővel és kis fogyasztású EC ventilátorokkal van felszerelve, amelyek a levegőnek a megfelelő áramlási irányt adják. Az energia-visszanyerés a hőcserélőben történik, amelyen két légáram, azaz a befúvó és az elszívó levegőáram halad keresztül. Nyáron hűtés, télen pedig fűtés. A levegő megtisztul a portól és sok esetben a pollentől is.


Miből áll a szellőztető rendszer?
A rendszer egy-egy osztó dobozzal kezdődik, egy elszívott és befúvott „oldallal” és ezekre a dobozokra csatlakoztatjuk a műanyag (PE) flexibilis csöveket. A csövek minden esetben antisztatikusak, de van antibakteriális kivitel is. A csövek külső átmérője jellemzően 76mm , tehát kis helyen is elfér. A helyiségekben szelepfogadók vannak, egyik oldalán a flexibilis cső csatlakozik, másik oldalon a légszelep mely lehet a kifúvás avagy elszívás. A rendszerbe további szűrőket, pl. szmog vagy hepa szűrőket lehet beépíteni.

A levegő szabad áramlásának szükségessége miatt a házban a belső ajtóknak „hézagokkal” kell rendelkezniük az ajtó alsó széle és a padló között (pl. a szabványos belső ajtókon nincs küszöb).  Néhány helyiségben a befúvás és az elszívás egyaránt megtalálható (pl. mikor egy helyiségben van a konyha és nappali).

Ha kérdésed van, avagy segítségre van szükséged, kérlek írj az info@freshhome.hu címre.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. Required fields are marked *